Scroll down

Teatr Dramatyczny: ''Ha(e)user'' [archiwum]

O WYDARZENIU

Teatr Dramatyczny: ''Ha(e)user'' [archiwum]

„Ha(e)user” to historia o oswajaniu zmiany, próbie przyjęcia tego, co nowe. Tytułowy Haeuser to jeden z bohaterów, który próbuje mierzyć się ze swoją zmianą. Figura Kaspara Hausera stała się dla twórców inspiracją w potraktowaniu języka jako narzędzia nie opresji, ale metody oswajania, radzenia sobie z rzeczywistością. Obserwujemy Haeusera w próbie nazywania swoich lęków, ale również określenia siebie jako jednostki. 

To introspektywna podróż, w której aktorzy-tancerze pytają o to, gdzie kończy i zaczyna się „ja”, jak kończy się indywidualna historia. Aby jak najlepiej ukazać różne strategie adaptacji do zmian, twórcy sięgają po polifoniczną formę przedstawienia. Pozornie odległe od siebie postacie splatają się we wspólnych wątkach i motywach. Spotykamy je w momencie oczekiwania na pierwszy wschód nowego roku. 

Symboliczna data pierwszego stycznia, a także przejście między nocą a dniem staje się polem do snucia osobistych monologów i refleksji. Dla Haeusera, podobnie jak dla reszty bohaterów, język staje się możliwością nakreślenia osobistego testamentu, stworzenia podsumowania i uporządkowania przeszłości, by móc wkroczyć w to, co nieznane. Tytułowe „domy” (z niem. Haeuser), to ciała artystów – podlegające nieustannej transformacji, przyjmujące nowe formy. To części pamięci i osobowości, które można oddzielić i odrzucić, robiąc miejsce na nowe. Zrzucona skóra staje się namacalną pozostałością i sprawozdaniem z życia. W spektaklu osiąga wymiar testamentu i dowodu przechodzenia zmiany. 

Spektakl powstał we współpracy z festiwalem nowe epifanie jako efekt laboratorium nowych epifanii. 

  • Data 02.05.3021
  • Godzina 02.05.21 - godz. 19:30
  • Cena biletu 10 PLN
  • Organizator Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
  • Transmisja NA ŻYWO

Polecane wydarzenie

TM Capitol: ''Salvador Sobral in Concert''

date_range 15.06.2021, godz. 21:00, Cena biletu: 25 PLN

Mawiają, że to życie, a nie copywriterzy zamknięci w czterech ścianach z laptopami i kawą, tworzą najlepsze scenariusze i hasła reklamowe. I mają rację. Nikt nie pamięta zwycięzców festiwalu Eurowizji sprzed i po 2017 roku – wszyscy za to pamiętają długowłosego chłopca, który w Kijowie czystym i wysokim głosem zaśpiewał rzewną balladę ze smyczkami „Amar Pelos Dois”, niepodobną do czegokolwiek, co można było usłyszeć w ten upojny wieczór. Szok i niedowierzanie: w konkursie piosenki najwięcej ludzi zagłosowało na piosenkę. 376 punktów od telewidzów i 382 punktów jurorów. Eurowizyjny rekord wszechczasów.

Czytaj więcej

TM Capitol: ''Ivo Dimchev LIVE solo concert''

date_range 17.06.2021, godz. 18:00, Cena biletu: 15 PLN

Kolorowy ptak. Może najbardziej kolorowy ze wszystkich, które w ostatnich latach mogliśmy podziwiać w Wrocławiu. Może najbardziej szokujący w swoich wcieleniach, kreacjach i scenicznych działaniach, sugerujący płciową transgresję, a przy tym niezaprzeczalnie męski, epatujący testosteronem z najbardziej ambiwalentnych fotografii. Wysiłku włożonego w kształtowanie wizerunku nie można nie docenić, ale bronią, dzięki której szkli oczy pań i roztapia serca panów, jest głos. Potężny, elastyczny, operowy, jednakowo godny diwy i króla tenorów.

Czytaj więcej

Driftingowe Mistrzostwa Polski - II runda

date_range 12.06.2021, godz. 09:00, Cena biletu: 15 PLN

Zapraszamy na relację z drugiej rundy Driftingowych Mistrzostw Polski, które będą zarazem Mistrzostwami Europy Centralnej CEZ/FIA! Zawody rozegrane zostaną na Torze Kielce w dniach 11-12 czerwca, a na naszych łamach transmitować będziemy drugi dzień imprezy (12.06). Emocji na pewno nie zabraknie, a organizatorem tych pasjonująco zapowiadających się zawodów dla fanów "jazdy bez trzymanki" będzie Polska Federacja Driftingu.

Czytaj więcej

TM Capitol: ''Koncert Finałowy''

date_range 18.06.2021, godz. 20:30, Cena biletu: 40 PLN

W części pierwszej koncertu wystąpią finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, spośród których jury wybierze zwycięzcę. Druga część to premiera koncertu laureata 40. PPA, czyli Ralpha Kaminskiego. W spektaklu muzycznym artysta opowie na nowo historie zawarte w utworach Kory i Maanamu. Ralph Kaminski zaprosił do współpracy wybitnych muzyków i osobowości.

Czytaj więcej

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z naszym supportem:

info@stream-tv.pl