Scroll down

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu: ''Rita'' [archiwum]

O WYDARZENIU

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu: ''Rita'' [archiwum]

Łukasz Grzegorzek, reżyser dotychczas kojarzony wyłącznie z filmem, przygotował w naszym teatrze monodram „Rita”. W tytułową rolę wcieliła się Karolina Bruchnicka, która poznała się z reżyserem na planie ich nagradzanego filmu „Córka trenera”. Spektakl „Rita” to historia jednej z najbardziej nowoczesnych i awangardowych kobiet ubiegłego stulecia – Rity Gombrowicz. Postać kobiety – zagadki, przyjaciółki Salvadora Dalego i jego żony Gali oraz wielu twórców francuskiej awangardy, staje się pretekstem do opowiedzenia o kobiecej sile, potrzebie zarówno niezależności, jak i głębszego uczucia.

Niedoskonała namiętność. Te słowa najlepiej obrazują relację pomiędzy dwójką rozbitków życiowych, Kanadyjką Ritą Labrosse i Polakiem Witoldem Gombrowiczem. Dzieliło ich sporo. Trzydziestoletnia różnica wieku, seksualność, wychowanie, cielesność, marzenia, stosunek do miłości. Łączyła odwaga w życiowych decyzjach. Poznali się w 1964 roku w Royaumont we Francji po 24-letnim pobycie Gombrowicza w Argentynie. Ona miała 25 lat, on 60 i już wtedy chorował na astmę. Bardzo szybko zamieszkali w Vence, gdzie przeżyli razem ostatnie lata życia pisarza. 

Rita nawet nie wiedziała, że ten przystojny i inteligentny imigrant z Polski jest świetnym pisarzem. Dopiero gdy zaczęli żyć pod jednym dachem, Rita zapoznała się z jego twórczością. Tym bardziej fascynują jej wybory. Dlaczego zamieszkała z sześćdziesięcioletnim starcem, choć mogła związać się z wieloma innymi mężczyznami? Dlaczego stała się jego sekretarką, zawieszając swoje zawodowe ambicje i doktorat? Jak jej się udało zbudować otwarty związek, który zakładał przelotne romanse z obydwu stron? Ile w Witoldzie było z ojca Rity, który powiedział jej kiedyś: „Jesteś ładną dziewczyną, wyjdziesz za mąż, więc po co ci studia?”.

Pewne jest, że Rita ostro walczyła w relacji z Witoldem o podmiotowość i wolność. Często pytana o swój związek ze starszym i schorowanym mężczyzną, Rita odpowiadała: „Życie, wtedy kiedy je przeżywamy, jest tajemnicą” i to w Ritę z tamtego burzliwego okresu wciela się Karolina Bruchnicka. Kreuje postać żony Gombrowicza, poszukując w niej zarówno silnej, nowoczesnej kobiety, jak i ofiary wielkiego uczucia. Dzielnie znosiła najpierw humory Witolda, potem jego przygody z miejscowymi chłopcami, w końcu postępującą chorobę. Była jego muzą, powierniczką, gosposią, pielęgniarką, tłumaczką, sekretarką. Ritaelas, tak ją nazywał Witold: niestety, Rita. Dając do zrozumienia, że jest na nią skazany. „Miłość jest jak konkurs małych poświęceń” mawiał Gombrowicz – monodram Bruchnickiej i Grzegorzka trafnie zadaje pytanie o ilość i prawdziwą wagę tych poświęceń.

  • Data 16.05.3021
  • Godzina 16.05.21 - godz. 18:00
  • Cena biletu 10 PLN
  • Organizator Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
  • Transmisja NA ŻYWO

Polecane wydarzenie

TM Capitol: ''Ivo Dimchev LIVE solo concert''

date_range 17.06.2021, godz. 18:00, Cena biletu: 15 PLN

Kolorowy ptak. Może najbardziej kolorowy ze wszystkich, które w ostatnich latach mogliśmy podziwiać w Wrocławiu. Może najbardziej szokujący w swoich wcieleniach, kreacjach i scenicznych działaniach, sugerujący płciową transgresję, a przy tym niezaprzeczalnie męski, epatujący testosteronem z najbardziej ambiwalentnych fotografii. Wysiłku włożonego w kształtowanie wizerunku nie można nie docenić, ale bronią, dzięki której szkli oczy pań i roztapia serca panów, jest głos. Potężny, elastyczny, operowy, jednakowo godny diwy i króla tenorów.

Czytaj więcej

Driftingowe Mistrzostwa Polski - II runda

date_range 12.06.2021, godz. 09:00, Cena biletu: 15 PLN

Zapraszamy na relację z drugiej rundy Driftingowych Mistrzostw Polski, które będą zarazem Mistrzostwami Europy Centralnej CEZ/FIA! Zawody rozegrane zostaną na Torze Kielce w dniach 11-12 czerwca, a na naszych łamach transmitować będziemy drugi dzień imprezy (12.06). Emocji na pewno nie zabraknie, a organizatorem tych pasjonująco zapowiadających się zawodów dla fanów "jazdy bez trzymanki" będzie Polska Federacja Driftingu.

Czytaj więcej

TM Capitol: ''Koncert Finałowy''

date_range 18.06.2021, godz. 20:30, Cena biletu: 40 PLN

W części pierwszej koncertu wystąpią finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, spośród których jury wybierze zwycięzcę. Druga część to premiera koncertu laureata 40. PPA, czyli Ralpha Kaminskiego. W spektaklu muzycznym artysta opowie na nowo historie zawarte w utworach Kory i Maanamu. Ralph Kaminski zaprosił do współpracy wybitnych muzyków i osobowości.

Czytaj więcej

TM Capitol: ''Salvador Sobral in Concert''

date_range 15.06.2021, godz. 21:00, Cena biletu: 25 PLN

Mawiają, że to życie, a nie copywriterzy zamknięci w czterech ścianach z laptopami i kawą, tworzą najlepsze scenariusze i hasła reklamowe. I mają rację. Nikt nie pamięta zwycięzców festiwalu Eurowizji sprzed i po 2017 roku – wszyscy za to pamiętają długowłosego chłopca, który w Kijowie czystym i wysokim głosem zaśpiewał rzewną balladę ze smyczkami „Amar Pelos Dois”, niepodobną do czegokolwiek, co można było usłyszeć w ten upojny wieczór. Szok i niedowierzanie: w konkursie piosenki najwięcej ludzi zagłosowało na piosenkę. 376 punktów od telewidzów i 382 punktów jurorów. Eurowizyjny rekord wszechczasów.

Czytaj więcej

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z naszym supportem:

info@stream-tv.pl